Czworo studentów ostatniego roku studiów magisterskich z Uniwersytetu w Nancy (Valentin CARRE, Robin LIZE, Baptiste LORIN, Adèle MIRARCHI), przyjechało do Gorzowa Wielkopolskiego na dwutygodniową praktykę pedagogiczną.

W pierwszym tygodniu pobytu zapoznawali się oni ze strukturą i funkcjonowaniem szkoły podstawowej, także obserwowali lekcje w klasach I-III w Szkole Podstawowej nr 13, tzw. „Małej trzynastce”, zaś w kolejnym tygodniu interesował ich program wychowania przedszkolnego w Przedszkolu Miejskim nr 4 „Mali Odkrywcy”. Z zaciekawieniem przyglądali się formom kształcenia w wymienionych placówkach, bowiem po zakończeniu studiów we Francji będą oni  mogli pracować zarówno  w przedszkolu, jak i w pięcioletniej szkole podstawowej.  

Warto zaznaczyć, że podczas pobytu francuskich studentów w naszym mieście odbyło się  kilka ciekawych imprez: kolorowy korowód przeszedł ulicami miasta, aby uczcić pierwszy dzień wiosny, Gorzowska Spartakiada klas III w Grach i Zabawach Ruchowych w „Małej trzynastce”, przygotowania do świąt wielkanocnych w Przedszkolu nr 4 wraz z kolorowaniem jajek i pieczeniem ciast, pobyt w  Młodzieżowym Domu Kultury i udział w warsztatach artystycznych (taniec, śpiew, zajęcia plastyczne).

Po zakończeniu praktyki pedagogicznej studenci z Nancy podkreślali, że zaobserwowali wiele ciekawych rozwiązań dydaktycznych w polskich placówkach oświatowych, które zamierzają wykorzystać w ich przyszłej pracy zawodowej.

mgr Jolanta Plust

Wydział Humanistyczny AJP

17 maja 2017 był zaplanowany jako dzień kultury europejskiej.

Uczelnia partnerska z Francji – Uniwersytet Lotaryński, po raz kolejny zaznaczyła swoją obecność na naszym Festiwalu właśnie tego dnia.

Przed południem miały miejsce trzy różne wydarzenia: wystawa fotograficzna, wykład Eryka Thouron oraz tradycyjny Konkurs Wiedzy o Kulturach i Językach Europejskich, a wszystkie te wydarzenia zapowiedział i otworzył dr Przemysław Słowiński, Prorektor ds. Studenckich.

Dzięki trwającej od 15 lat dwustronnej umowy między Uniwersytetem Lotaryńskim a naszą Uczelnią studenci kierunków nauczycielskich obu krajów poznawać system szkolnictwa podstawowego kraju partnerskiego. Właśnie zakończyła się praktyka czterech studentek z Lotaryngii, które przyjrzały się dokładnie, jak funkcjonują polskie przedszkole i polska szkoła podstawowa.

 

 

Już od 20 lat nasza uczelnia współpracuje z Uniwersyteckim Instytutem Technologicznym (Uniwersytet Lotaryński) w Metz. W ramach tej współpracy wielokrotnie gościliśmy francuskich studentów na dwumiesięcznej praktyce w różnych przedsiębiorstwach naszego miasta.

W dniach 17-19 października 2016 roku w Uniwersyteckim Instytucie Technologicznym  Uniwersytetu Lotaryńskiego w Metz przebywała delegacja Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim w składzie:

  • dr Andrzej Kuciński – dziekan Wydziału Technicznego;
  • mgr Jolanta Plust – koordynator ds. współpracy z zagranicą.

Lokalizacja

Kontakt

Back to top